Britta Strömbäck & Inger Lampegård Hellertz

Det enkla

22 februari – 12 mars


Vi har hittat ett gemensamt sätt att uttrycka oss i Det enkla.


Britta Strömbäck

I 40 år drejade jag krukor. Nu har de flyttat upp på väggen som motiv i mina grafiska bilder.

Britta Strömbäck examinerades ifrån Konstindustriskolan, nuvarande HDK, i Göteborg 1969. Hon har genom åren genomfört många separatutställningar och finns representerad på Nationalmuseum och Röhsska museet. Britta Strömbäck har i hela sitt liv arbetat med lera, men har de senaste åren velat bredda sitt konstnärliga uttryck och arbetar nu endast med bild.


Inger Lampegård Hellertz

Kavlar o river ut mina lerbilder och fat. Engoberar, ristar och skrapar fram tecken och symboler där jag berättar om känslor, upplevelser och om vad jag ser. Vill att mina former skall få behålla lerans naturliga färg, då jag endast använder ett fåtal glasyrer. Försöker arbeta med det lilla och enkla men ändå ge en känsla av tillräcklighet o trygghet.
Inger Lampegård Hellertz är utbildad på Konstindustriskolan, nuvarande HDK, i Göteborg under åren 1981-85. Vid sidan av sin keramiska verksamhet har hon under 25 års tid arbetat som lärare på Formakademien i Lidköping.

Utställningen pågår t.o.m. lördagen den 12 mars